قیمت فولاد فنر

یکی دیگر از فولادهای آلیاژی، فولاد های فنر هستند این فولادها همان طور که از اسمشان پیداست، از خاصیت ارتجاعی بالایی برخوردار می باشند. خاصیت ارتجاعی این امکان را به فولادهای فنری می دهد تا با وارد کردن نیروی مشخصی تغییر شکل دهند و بعد از حذف نیرو به حالت اولیه خود بازگردند. خاصیت شکل پذیری الاستیک باید به حدی باشد که فنر تغییر شکل ندهد، در غیر این‌صورت فنر از کیفیت خوبی برخوردار نیست. برای تولید فولاد فنر با محدوده الاستیک بالاتر می توان عناصری همچون Si ،Cr ،Mn ،V ،Mo و Ni را به ترکیبات آن اضافه نمود. یکی از پرکاربردترین فولادهای فنری، که حد تسلیم بالایی دارد فولاد فنر ck75 است. از فولادهای فنری در ساخت انواع تیغه اره، واشر، صنعت قطعات ماشین و.. استفاده می کنند.

ورق فولاد فنر

ورق فنری در طی انجام عملیات حرارتی به وسیله آب یا روغن سرد شده و بلافاصله برگشت داده می شود، همین امر موجب ایجاد خاصیت ارتجاعی و الاستیک در فنر فولادی می شود. وجود کربن بالا در این ورقه ها موجب شده تا از استحکام و مقاومت به سایش بالایی برخوردار باشند. به عنوان مثال فنرهای 1.8159 که در بازار معروف و پرطرفدار هستند دارای کربن، منگنز و کروم قابل قبولی در ترکیبات خود بوده که مقاومت به سایش و محدوده الاستیک آن را تضمین می کند.

کاربرد فولاد فنر

فولادهای فنر این قابلیت را به محصول می دهند تا بعد از هربار خمیدگی، فشردگی، پیچ خوردگی و یا کشیدگی به حالت اولیه خود بازگردند، به طور کلی میزان خاصیت الاستیک هر فنر محدوده حد تسلیم آن را مشخص می نماید. همین ویژگی در فنرها موجب شده تا کاربردهای فراوانی را در صنایع مختلف به خود اختصاص دهند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای فولاد فنر ساخت قطعاتی همچون فنرها، واشرها، سیستم تعلیق اتومبیل و… در صنعت خودروسازی می باشد. هم چنین فنرها در ساخت بسیاری از قطعات، دستگاه ها و تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

گریدهای عرضه شده

فولاد 1.7103: به عنوان یکی از اعضای خانواده فولادهای فنر محسوب می گردد. این گرید به جهت درصد بالایی از سیلیسیوم در ترکیب شیمایی خود در تنش های حرارتی از خاصیت الاستیسیته بالایی برخوردار می باشند. کاربرد فولاد 1.7103 مربوط به فنرهای استوانه ای، پیچشی، سوپاپ، بشقابی و غیره می باشد.

فولاد 1.8159: که با نام 51CrV4 نیز در صنعت شناخته شده می باشد از مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت و سایش برخوردار است. کاربرد این فولاد در فنرهای چند لایه ای، مارپیچ، تخت و میله ای با قطر 40 میلی متر میباشد.

فولاد 1.7176: از خصوصیاتی چون تنش پذیری و خاصیت الاستیسیته خوب، مقاومت در برابر خوردگی و سایش عالی برخوردار است. 1.7176 به عنوان یکی از فولادهای سختی پذیر خانواده فولادهای فنر است.

فولاد 1.7107: دارای خاصیت الاستیک بالایی می باشد. این ویژگی موجب می شود با وارد کردن نیرو، فولاد تغییر شکل پیدا کرده و بعد از برداشتن نیرو به شکل اولیه خود بازگردد. از کاربردهای این گرید می توان به استفاده در فولاد فنر و مارپیچ های ابعاد بزرگ اشاره کرد.

فولاد 1.7105: دارای ویژگی های بارز چقرمگی خوب و سختی پذیری سطحی مطلوب می باشد، از جمله کاربردهای آن می توان به استفاده در چرخ دنده های کوچک، میل مرغک و ساخت وسایل نقلیه اشاره کرد.

فولاد 1.7108: خصوصیات فولاد فنر 1.7108 شامل تنش پذیری عالی، قابلیت شکل پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و سایش می باشد.